2013 PARTICIPANTS AND LOCATIONS

PARTICIPANTS 2013

Non Grata, Toomas Kuusing, Al Paldrok, Taje Tross, Saskia Edens, Mathieu Silvestre, Amber Lee, Peter Rosvik, Ron Whitehead, Janek Karakats, Moran Sanderovich, Katie Dunbar, Kim Baek-ki, Elana Katz, Performunion Open Space, Tizo All, Myriam Doumi, SP38, GoGo Trash, Catherine D’avril, Nuno Vicente, Eru and Seven of Eglise, Fruit for the Apocalypse & Neo Futurist Collective, Emilie Delugeau and Lulu Rafano, Nathalie Mba Bikoro, Lan Hungh and Hermann Heisig, Thelma Bonavita, Alison Crocetta and Yurie Umamoto, Paloma Orts Pascual, Joseph Patricio in collaboration with Elena Dahl, Antje Rieck, Diego Zavala Aldana, Rafael Machado, Natalie Adams & Christine Cheung, Arianna Rodeghiero, WOOGURU, Vinzenz Fengler, Nadine Rahimtoola, Marc-Henri Ahoua, Mariana Delgado, Tijana Titin, Boris Duhm, Clemence Lacheny, Bettina Hutschek, Sarah Lüdemann, Adrian Brun, Yulia Startsev, Catherine Duquette, Emi Hariyama and Mariana Moreira, Kirsten Palz, Joyce Clay, Mariana Hahn, Kate Hers, Victor Martínez Díaz, Miguel Angel Estévez Calderon, Hortensia Ramírez Ramírez, Katia Tirado, Paola Paz Yee, Rivelino Díaz Bernal, Siro Vacila, Roxana Flores, Berti & Woolf, Benjamin Sebastian, Elisa Spagone, Filipa Guimarães, Bryndís Björnsdóttir, Valentina Murabito, Suzan Kizilirmak, Aleks Slota, Manuela Macco, Despina Bibika, Iriana Ioannou, Dimitra Thomaidou, David Horvitz, Daniel Kötter, Mikka Wellner, Murat Adash, Laura McLardy, Gretta Louw, David Kroell, Lia Bergaue & Nico Sophilus, La Mission, Adi Liraz, Mirella Galbiatti, Merce Soler, Monai de Paula Antunes, Alexandra Gneissl, Lady Gabi, Pani K, the Dildo Orchestra, Seda Yildiz, Moran Sanderovich, Dísa and Wooguru, Stefanie Trojan, Helge Meyer, Viktor Neumann, Else Gabriel, Prof. Thaddäus Hüppi, Beatrice E. Stammer, Kaj Osteroth, Mirella Galbiatti, Merce Soler, Monai de Paula Antunes, João Vilnei, Teresa Luzio, Weeks & Whitford, Teresa Luzio, Shelley Etkin, Georg Weishäupl, Mike Hentz, Hector Canonge, Magno Geraldo Ribeiro de Assis, Laura McLardy, Susan Ploetz, Joachim Hamou, Lalo Gomes, Barbara Marcel, Camila Rhodi, Magali Bassano, Isabel Pauer, Emma Dixon, Marisa Benjamim, Viviana Druga, Anders Zettelmann, Frank Homeyer, Julie Jaffrenou, Patrick Jambon, Stefan Riebel, Mess Collective, Stella Veloce, Katie Dunbar, Emilio Gordoa, Anaïs Héraud, Roberta Orlando , Alexa Wilson, Dovrat Meron, Birgit Auf der Lauer, Moran Sanderovich, Valeria Schwarz & Maik Kerner, Anya Liftig, Teena Lange, Ivy Castellanos, Valerie Kuehne, Anya Liftig, Brian McCorkle, Esther Neff, Adam Overton, Camilla Graff Junior, CestBeauLePouvoir, Christine Dilmi, Vinyl Horror and Terror, Bailly Blo and Layla Torres Mollerup, Allio-Weber, Ellen Vestergaard Friis, Magda Mrowiec, Sara Hamming and Tine Byrdal, Boris Azemar , Jörn J. Burmester & Florian Feigl, Margaret Dragu, Nadège Grebmeier Forget , Frank Homeyer , Dani Ploeger, Anja Ibsch, Karine Turcot, Alejandra Herrera, Alexia Miranda, Ana Alenso, Diogobo, Elgalpon Espacio: Diana Daf Collazos and Jorge Baldeon, Ismael Ogando, Jesus Jimenez, Miguel Jara Yurazeck, Nancy Gewölb Mayanz , Niña Yhared, Sebastian Hau-Walker, Dominik and Matthew Crookes, Nina Ross, Anette Friedrich Johannessen, Aron Lesnik, Karl Heinz Jeron, Kera Mackenzie, Florian Kiniques, Michael Pohl, Dorthe Pedersen, Students from the Academy of Visual Arts Liepzig, Balz Isler, Effie Wu, Dolanbay, Paula Marie Hildebrandt, Rose Akras and Dirk Jan Jager, Grasiele Sousa, Lucio Agra, Maicyra Leão, Walmeri Ribeiro, Ilya Noe, Andy Houston, Miodrag Kuc, Chris Bierl, Mirja Busch, Francesco Cavaliere, Saturn Dogs, Pierre-Etienne Morelle, Christian Patracchini, Pauline Payen, Nicolas Puyjalon, Anna Schimkat, PAN Vienna, Sergei Kleyn, Chen Chieh-Jen, Tang Huang-Chen, Kao Jun-Hong, Tsui Kuang-Yu, Wu Ma-Li, Chen Yung-Hsien, Yao Jui-Chung, Leo Liu, Wang Mo-Lin, Shih-Chun Cheng, Liang Ya-Hui, Lin Chi Wei, Ye Yu-Jun, Effie Wu, Fu Ta-Wen, Su Yu-Shen and Watan Wuma, Márcio Carvalho,  Tiny Domingos, Cat Robertson, Francesca Romana Ciardi, Stephanie Hanna, Shannon Cooney, Ariane Blankenburg, Albrecht Fersch, Alfredo Sciuto, Amber Lee, Aurelie Pertusot,Camilla Gaugler, Christoph N.Fuhrer, Dovrat Meron, Grace Exhibition Space: (Erik Hokanson, Fausto Grossi, Jill McDermid), Invalid Address: (Irene Pasqual, Paco Vallejo, Reyes Perez, Sonia Orfila), Joakim Stampe, Kim Baek-Ki, Myk Henry, Monster Performance: (Michael Philips, Tobias Möhring), Moran Sanderovich, Open Space Performunion: (Michael Steger, Amy J. Klement, Andreas Stadler, Lars Crosby, Philip Brehse), The Physical Poets: (Hide Yidaki, Himeko Narumi, Iori Kinki, Miyakochocho Takatani, Mushimaru Fujieda, Sakimi Mochiduki,Yuka Bouuchi), Three Rooms Press: (Kat Georges, Peter Carlaftes), Poul Weile, Sylvain Perrier, Tizo All, Tupada Action and Media Art: (Mannet L.Villariba, Martin de Mesa, Rogger Basco, Sam Panaso, Thom Daquioag, Vim Nadera), Joanne Bristol, Moritz Geiser, Andy Houston, Sarah Lüdemann, Kevin O’Connor, Shannon Rose Riley, Laura Biagioni, Mali Weil, StratoFyzika, Amy Cade & Leen Horsford, Elise Terranova, Mischa Badasyan, Roberta Orlando, The Savages, La Poulette, Dwayne Strike, Kay P. Rinha, Mad Kate | the Tide, Ran Chai Bar-zvi

LOCATIONS 2013

II II // I PROJEKT SPACE Hochstr. 45, 13357 http://www.hochstr45.com
ABTEILUNG FÜR ALLES ANDERE Ackerstrasse 18, 10115 http://www.i-a-m.tk
ACUD/SERENDIPITY GALLERY Veteranenstraße 21 10119 http://www.acud.de
AGORA COLLECTIVE Mittelweg 50, 12053 http://www.agoracollective.org
ALTES FINANZAMT Schönstedtstraße 7, 12043 http://www.altesfinanzamt.blogspot.de
AKA GALLERY BERLIN Pflügerstrasse 6, 12047 http://www.akaberlin.blogspot.co.uk
ARCHIVE KABINETT Dieffenbachstrasse, 31 10967 http://www.archivebooks.org
L’ATELIER-KUNST(SPIEL)RAUM Grossbeerenstr. 34, 10965 http://www.latelierkunst.com
AQUABITART Auguststr. 35, 10119 http://www.art.aquabit.com
BLO-ATELIERS Kaskelstraße 55, 10317 http://www.blo-ateliers.de
BULLENWINKEL Naunynstrasse 39-52, 10999, wwww.openspace32.de
DISTRICT KUNST- UND KULTURFÖRDE- RUNG GmbH c/o MALZFABRIK Bessemerstraße 2-14, 12103, http://www.district-berlin.com
DONAU X GANGHOFER Ganghofer Str. 6, 12043 donaustrdonaugang.wordpress. com
GLOGAUAIR Glogauerstr. 16, 10999 http://www.glogauair.net
GRIMMSTRASSE Grimmstrasse 30, 10967 Buzzer: Maxted/Bier
GRÜNTALER9 Grüntalerstrasse 9, 13357 http://www.gruentaler9.com
HOMEBASE LAB Thulestrasse 54, 13189 http://www.homebaseproject.org
KULE THEATER Auguststrasse 10, 10117 http://www.kuletheater.de
JOAO COCTEAU Kienitzerstr. 98, 12049 http://www.joaococteau.com
K-FETISCH Wildenbruchstraße 86, 12045 kfetisch.blogsport.de
KGB-44 KREATIVE GESELLSCHAFT Hertzbergstr. 1, 12055 http://www.kgb44.de
KINGKONGKLUB Brunnestrasse 173, 10119 http://www.king-kong-klub.de
KOTTI-SHOP Adalbertstrasse 4, 10999 http://www.kotti-shop.net
KREUZBERG PAVILLON Gartenstudio, Naunynstrasse 53, 10999 http://www.kreuzbergpavillon.de
KUNSTRAUM KREUZBERG BETHANIEN Mariannenplatz 2b, 10997 http://www.kunstraumkreuzberg.de
KUNSTRAUM T27 Thomasstr. 27, 12053 http://www.kunstraumt27.de
KUNSTVEREIN INGAN e.V. c/o Andreas Greusslich Buchholzer Str. 11, 10437 http://www.kv-ingan.de
LET THEM EAT CAKE Weserstrasse 164, 12045 letthemeatcake-berlin.tumblr.com
LIEBIG12 Liebigstrasse 12, 10247 http://www.liebig12.wordpress.com
MEINBLAU e.V. Christinenstr. 18-19, Haus 5, 10119 http://www.meinblau.de
MINDPIRATES e.V. Schlesische Strasse 38, 10997 http://www.mindpirates.org
NAHERHOLUNG STERNCHEN Berolinastraße 7, 10178 http://www.naherholung-sternchen.de
NEUHOCH Neue Hochstraße 31, 13347
RETRAMP Reuterstrasse 62, 12047 http://www.retramp.com
N.K. Elsenstr. 52, 12059, 2. back building – 2nd floor http://www.nkprojekt.de
OSHO STUDIO BERLIN Schlesische Str 38, 2nd Courtyard Mühlengebäude 1st Floor 10997 http://www.oshomeditationstudio.com
OKK – ORGAN KRITISCHER RAUM 29, Prinzenallee 29, 13359 http://www.kritische-kunst.org
RAW- TEMPEL Revaler Straße 99, 10245 http://www.raw-tempel.de
ROSE – TRANSFORMATIONS SALONS Anzengruberstrasse 21, 12043
ROSALUX Wriezener Str. 12 13359 http://www.rosalux.com
SAVVY CONTEMPORARY Richardstraße 43/44, 12055 http://www.savvy-contemporary.com
SCH19 GALLERY Schlesische strasse 19, 10997 http://www.wrangekiez.org
SHIFT Köpenicker Str. 70, 10179 http://www.shiftberlin.com
SCOTTY ENTERPRISE Oranienstr. 46, 10969 http://www.scotty-enterprises.de
STATTBERLIN Lottumstrasse 1, 10119 http://www.stattberlin.tk
UFERSTUDIOS | Badstr. 41a, 13357 http://www.uferstudios.com
US Revaler Strasse 99, 10245
VIERTE WELT Adalbertstr.4, 10999 http://www.viertewelt.de/Daheim.html
WATERLOO Haus1, Waterloo-Ufer, 10961 http://www.berlinichliebedich.com
WERKSTADT KUNST- & KULTUR VEREIN Emser Str. 124, 12051 http://www.werkstadt-berlin.com
ZAGREUS PROJEKT Brunnenstraße 9a, 10119 http://www.zagreus.net
ZENTRUM FÜR KUNST UND URBANISTIK Siemensstrasse 27-49, 10551 http://www.zku-berlin.org

View MPA-B 2013 LOCATIONS in a larger map